Artėjanti vasara tradiciškai pasipuoš baltais nuometais ir juodais kostiumais. Vestuvių organizatoriai jau registruoja užsakymus – jaunų mylinčių žmonių yra daug. Patarimas jaunavedžiams - nepasiduoti madai ir nepulti į „populiariąsias“ bažnyčias. „Tuoktis geriausia ten, kur vyksta pagrindinis poros dvasinis gyvenimas“, - mano kunigas Ričardas Doveika.
Į dažną sužadėtinių klausimą, kokio dydžio auką reikėtų palikti bažnyčiai po vedybų ceremonijos, mes, renginių organizatoriai, dažnai neatsakinėjame arba abstrakčiai patariame, kad tai gali būti nuo kelių eurų iki kelių milijonų. Juk tai yra auka ir tik patys jaunieji gali nuspręsti, koks aukos dydis jiems yra priimtinas.
„Auka nėra klebono nuosavybė ar atlyginimas. Taip, tos aukos dalis atitenka kunigui, bet dalis atitenka ir bendruomenei – žmonėms, kurie padeda surengti šventę ir palaikyti bažnyčią – vargonininkams, zakristijonams, valytojams, taip pat mokesčiams už elektrą ir kitus buitinius reikalus“, - pasakojo Vilniaus Šv. Kryžiaus bažnyčios rektorius. Vieni auką paduoda kunigui pildydami anketas, kiti – po santuokos. Dažniausiai pinigai įdedami į vokelius.
Į bažnyčią dėl santuokos reikia kreiptis likus mažiausiai trims mėnesiams iki tuoktuvių dienos. Šis laikas skiriamas įsimylėjėliams pasirengti – lankyti vadinamuosius sužadėtinių kursus, jei reikia, priimti krikštą, pirmąją komuniją, atlikti išpažintį ar priimti sutvirtinimo sakramentą. Nors pasirengimo santuokai kursams pakanka 3 mėnesių, būna, kad poros tokius kursus lanko ir metus iki santuokos ar ilgiau. Susitikę su kunigu, sužadėtiniai pildo specialias anketas, dvasininkas užduoda porai klausimus apie jų pasirinkimą ir pasirengimą tuoktis, požiūrį į santuoką. Ši dalis paprastai sužadėtinius labiausiai baugina, ypač, kai pora nepažįsta kunigo ir nėra tvirtai apsisprendusi, kodėl nori tuoktis bažnyčioje.
Norintieji tuoktis turi susitarti dėl vestuvių datos ir laiko bažnyčios raštinėje, kunigo budėjimo metu, ne vėliau kaip 3 mėnesiai prieš numatytą jungtuvių datą.
Kokių dokumentų reikia:
- Krikšto liudijimo (išduodamas bažnyčioje, kurioje buvote krikštytas);
- Dokumento, liudijančio, kad anksčiau nebuvote sudaręs bažnytinės santuokos (laisvos formos pažyma išduodamas bažnyčioje, kurioje buvote krikštytas. (Pastaba: šios dvi pažymos paprastai išduodamos kaip vienas dokumentas. Dokumentų galiojimo laikas - 6 mėnesiai.)
- Leidimo susituokti už parapijos ribų, jeigu nesate mūsų parapijietis (-ė) (išduoda parapijos, kurios teritorijoje gyvenate, klebonas). žr. mūsų parapijos ribos. Dokumento galiojimo laikas - 6 mėnesiai.
- Pažymos apie išklausytus Sužadėtinių pasiruošimo Santuokos sakramentui kursus (jei Jūsų kunigas nenurodė kitaip, galite kreiptis: Vilniaus arkivyskupijos Šeimos centre - daugiau informacijos www.vasc.lt)
- Tais atvejais, kai vienas iš sutuoktinių priklauso kitai krikščionių bažnyčiai, išpažįsta kitą religiją, yra netikintis, kitos valstybės pilietis arba anksčiau yra turėjęs civilinę santuoką, būtina pateikti papildomus dokumentus, apie kuriuos galima sužinoti bažnyčios raštinėje.
-Jei esate anksčiau sudarę civilinę santuoką, reikia pateikti santuokos liudijimo kopiją
Lietuvos Valstybė pripažįsta santuokos registraciją bažnyčios (konfesijų) nustatyta tvarka (Lietuvos Respublikos Konstitucijos 38 straipsnis).
Lietuvos vyskupų konferencijos 2012 m. balandžio 11 d. instrukcijoje "Dėl Santuokos įregistravimo parapijos santuokų knygoje ir civilinės metrikacijos įstaigoje bei dėl pasirengimo santuokos sakramentui programos įgyvendinimo" 5 punkte yra numatyta, kad "santuokos, kai vienas ar abu sužadėtiniai yra ne Lietuvos piliečiai, bažnyčioje gali būti laiminamos tik tada, kai jie susituokę civiliškai".
Ar sudaryti civilinę santuoką Lietuvoje, ar užsienio valstybėje, sužadėtiniai gali pasirinkti patys, tačiau reikia atsižvelgti, kad jei civilinę santuoką jie sudarys užsienio valstybėje, ji dar prieš sudarant bažnytinę santuoką turės būti taip pat užregistruota civilinės metrikacijos įstaigoje Lietuvoje ne vėliau nei likus 1 savatei iki bažnytinės santuokos.
Kada ir kur pristatyti dokumentus:
Sužadėtiniai, surinkę reikiamus dokumentus, ne vėliau kaip 1 mėnesį prieš santuoką privalo užpildyti priešsantuokinės apklausos anketą.
Atėjus pildyti anketą būtina:
- turėti visus aukščiau išvardintus dokumentus;
- žinoti Sutvirtinimo sakramento šventimo vietą ir datą;
- žinoti Santuokos liudytojų vardus, pavardes, adresus;
- turėti su savimi asmens dokumentą;
Būtinas abiejų sužadėtinių dalyvavimas.
Sužadėtiniai, kurių nuolatinė gyvenamoji vieta yra užsienyje, priešsantuokinės apklausos anketą turi pildyti savo gyvenamosios vietos katalikiškoje parapijoje bei susisiekti su parapijos raštine dėl papildomų dokumentų.
Kur ir kada vyksta sužadėtinių parengimas Santuokos sakramentui
Vilniaus arkivyskupijos Šeimos centre - daugiau informacijos www.vasc.lt
Kituose miestuose ar užsienyje gyvenantys sužadėtiniai parengimo Santuokos sakramentui kursus gali lankyti savo gyvenamoje parapijoje.
Primename pareigą sužadėtiniams prieš Santuoką švęsti Susitaikinimo sakramentą (atlikti išpažintį).
Sužadėtinius, kurie neturi priėmę Pirmosios Komunijos ir Suvirtinimo sakramentų, nuoširdžiai kviečiame jiems pasiruošti. Informacijos detalesnės teirautis bažnyčioje.
„Sutvirtinimo sakramentas – pageidaujamas, - sakė R. Doveika. - Geriau, kad į santuoką ateitų katalikai, kurie būtų priėmę ir sutvirtinimo sakramentą.“ Jei neįmanoma sutvirtinimo sakramento priimti iki santuokos, sužadėtiniai pasižada tai padaryti kuo greičiau po vestuvių.
Kitos pastabos bei dažnai užduodami klausimai:
Sakramentą vienas kitam teikia patys sužadėtiniai, dalyvaujant Bažnyčios dvasininkui. Santuoka sudaroma visam gyvenimui ir negali būti nutraukiama. Sutuoktinis gali vėl tuoktis bažnyčioje tik tapęs našliu/našle arba jei santuoka anuliuojama bažnytinio teismo metu. Esminės santuokos savybės pagal Bažnyčios mokymą – vienumas ir neišardomumas.
Santuokos sudarymą patvirtina parašas santuokos registrų knygoje. Be sutuoktinių, pasirašo ir dar bent du liudininkai. Vienintelis reikalavimas, kad būtų pilnamečiai. Jie gali būti ir tikintys žmonės, ir ne. Dvi moterys, du vyrai – tai nėra svarbu.
Priesaika – tai laisvas, tvirtas, Dievo ir žmonių akivaizdoje viešai paskelbtas pasižadėjimas vienas kitam visada išsaugoti ištikimybę, laimėje, varge, sveikatoje ir ligoje - visą gyvenimą vienas kitą mylėti ir gerbti.
Žiedas žymi ištikimybę, įsipareigojimą ir nesibaigiančios meilės pasirinkimą.
Susituokus bažnyčioje, santuoką per 10 dienų užregistruoti civilinės metrikacijos įstaigoje turėtų bažnyčios atstovai, bet patartina tai padaryti paties jaunavedžiams. Tada bus pakeistos pavardės, įrašai pasuose, bus išduotas santuokos liudijimas.
Naujosios Vilnios Šv. Kazimiero bažnyčia
Pavilnio Kristaus Karaliaus ir Šv. Kūdikėlio Jėzaus bažnyčia
Vaidotų Šv. apaštalo Pauliaus Atsivertimo bažnyčia
Vilniaus Šv. Kryžiaus Atradimo bažnyčia
Vilniaus Aušros Vartų Švč. Mergelės Marijos, Gailestingumo Motinos, koplyčia
Vilniaus Dievo Apvaizdos, Švč. Jėzaus Širdies parapijos bažnyčia
Vilniaus Dievo Gailestingumo šventovė
Vilniaus Išganytojo bažnyčia
Vilniaus Viešpaties Dangun Žengimo bažnyčia
Vilniaus Visų Šventųjų bažnyčia
Vilniaus pal. Jurgio Matulaičio bažnyčia
Vilniaus Šv. Ignoto bažnyčia
Vilniaus Šv. Jono Bosko bažnyčia
Vilniaus Šv. Jono Krikštytojo ir Šv. Jono apaštalo ir evangelisto bažnyčia
Vilniaus Šv. Juozapo koplyčia
Vilniaus Šv. Jurgio bažnyčia
Vilniaus Šv. Kazimiero bažnyčia
Vilniaus Šv. Kotrynos bažnyčia
Vilniaus Šv. Kryžiaus bažnyčia
Vilniaus Šv. Mikalojaus bažnyčia
Vilniaus Šv. Onos bažnyčia
Vilniaus Šv. Pranciškaus Asyžiečio bažnyčia
Vilniaus Šv. Stanislovo ir Šv. Vladislovo arkikatedra bazilika
Vilniaus Šv. Teresės bažnyčia
Vilniaus Šv. apaštalo Baltramiejaus bažnyčia
Vilniaus Šv. apaštalų Petro ir Povilo bažnyčia
Vilniaus Šv. apaštalų Pilypo ir Jokūbo bažnyčia
Vilniaus Šv. arkangelo Mykolo bažnyčia
Vilniaus Šv. arkangelo Rapolo bažnyčia
Vilniaus Šv. diakono Stepono bažnyčia
Vilniaus Šventosios Dvasios bažnyčia
Vilniaus Švč. Jėzaus Širdies bažnyčia
Vilniaus Švč. M. Marijos Ramintojos bažnyčia
Vilniaus Švč. M. Marijos Ėmimo į dangų bažnyčia
Vilniaus Švč. M. Marijos, Taikos Karalienės bažnyčia
Vilniaus Švč. Mergelės Marijos Nekaltojo Prasidėjimo bažnyčia
Vilniaus Švč. Trejybės Graikų apeigų katalikų bažnyčia
Vilniaus Švč. Trejybės bažnyčia
Šv. Hiacinto koplyčia